Written by 18:34 Genel, Teknoloji

ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır

Chatgpt Nedir Ve Nasıl Kullanılır

Çok uzun bir süredir pek çok kişi tarafından merakla beklenen yapay zeka sohbet uygulaması olarak bilinen ChatGPT, kullanıcıların beğenisine sunuldu.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT insan ve benzeri çeşitli metinler üretebilmek için derin öğrenmeyi tercih eden dil modeli, GPT-3.5’e dayalı olan bir sohbet robotu olarak bilinir. Aynı zamanda yapay zeka araştırma şirketi olan OpenAI aracılığı ile geliştirildi. ChatGPT ise, hemen hemen her şeyi bilen ve tahmin eden kişisel bir öğretmen gibi pek çok soruya da doğal cevaplar da verebiliyor. Bu nedenle de Google’a alternatif olarak da gösteriliyor.

CHATGPT Nasıl Kullanılır?

Yapay zeka tabanına sahip olan sohbet robotu olarak bilinen ChatGPT’yi, ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Bunun için de ChatGPT kullanmak için adım adım yapmanız gerekenler şunlardır;

Bilgisayar ya da telefonunuzdan https://ChatGPT.openai.com/ web sitesini açmanız gerekir. Eğer OpenAI üyeliğiniz bulunuyorsa “Log in” butonuna basarak hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Herhangi bir hesabınız bulunmuyorsa da “Sign up” butonu ile üye olmanız gerekir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra da karşınıza çıkan sohbet ekranından kolaylıkla ChatGPT’yi kullanabilirsiniz.

CHATGPT Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT, Google’a alternatif olarak gösterilen bir uygulama olarak nasıl hizmet ettiği merak ediliyor. ChatGPT sorulan bütün soruları cevaplandırma, temel akademik makaleler, matematik denklemleri çözme, edebi metinler, film senaryosu, tezler gibi metinleri hata ayıklama, yazma ve düzeltme konularında insanlara yardımcı oluyor.

Uzun bir metni detaylı bir şekilde özetleyerek metinde bulunan anahtar kelimeleri de sınıflandırabiliyor. Aynı zamanda bir kod bloğunda bulunan hataları da tespit ederek tüm bunları doğrusu ile düzeltiyor. Bunun yanında bir konu ile ilgili fikrini almak istediğiniz zaman çeşitli tavsiyeler veriyor. Bu tavsiyeler sonucunda ise, kendimizi ‘’ yapay zeka gittikçe daha da insanlaşıyor ’’ düşüncesi giderek yaygınlaşıyor.

ChatGPT Ne İşe Yarar?

Chatbot aracı, Text Davinci 003 metin aracını da yaşatan Instruct GPT’nin kardeş modeli olarak geliştirildi. Aynı zamanda metin üreten bazı yapay zekaların, diğer adı ile Generative Pre-Trained Transformer (GPT) ailesinin ise en üstte yer alan evrim katmanıdır.

GPT altyapısı ile birlikte çalışan bir chatbot için dil modellerini olabildiğince iyileştirmek ve hazırlanmış olan taslağı insan talimatlarına uygun bir şekilde düzenlemek çok sıradan bir iştir. Herhangi bir durum bilgisi olmadan da çalışabilen çeşitli yapay zeka sohbet botları, arama kutusuna girilmiş olan her bilgiye ve yeni bir kullanıcıyla da etkileşim kurar gibi yaklaşır.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close