Written by 15:46 Ekonomi, Genel

En Değerli Para Birimleri

En Değerli Para Birimleri

Para, mal ya da hizmetlerin değişi ve tokuşu için kullanılan araçların tarihten bu yana en yaygın olanıdır. Para kelimesi ile genellikle madenî paralar ve banknotlar kastedilir. Para gündelik hayatta takas aracı olarak kullanılmaktadır. Doğrudan doğruya takas yapacak kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması yanında diğer takaslar için de geçerli olması, parayı başka takas araçlarından ayıran önemli bir özellik olarak sayılabilir.

Günümüzde kullanılmakta olan borca dayalı para sistemi ile işlemekte olan ekonomilerde sanıldığının aksine parayı devlet üretmez. Bu sistemlerde para, borç anlamına gelmektedir. Para bankaların tarafından müşterilerin borçlanması ile üretilir. Mevcut paraların tamamına yakını itibari olduğu için nakit paranın altın veya döviz rezervleriyle değiştirilmesi imkansızdır.

Günümüzde kullanılmakta olan nakit para miktarları, her devlette para basmaya yetkili merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir ve ticari bankalar aracılığı ile de piyasaya sürülmektedir. Ticari bankalar Merkez bankasından alınan paraların karşılığından daha fazla elektronik ortamda para yaratarak müşteriye verebilir.

Uluslararası Para Ticareti 

Uluslararası para ticareti, paranın ya da dövizin farklı ticaret yerlerinde satın alınması ve satılması durumudur. Artmakta olan uluslararası kartelleşmeler sebebiyle, döviz piyasasındaki para ile yapılan uluslararası ticaret son senelerde oldukça önem kazanmıştır. Paralar hem spekülatif olarak hedeflere hem de reel ekonomik temelli olarak değişim hedeflerine ulaşmıştır.

Paranın değişiminde, ekonomik entegrasyonu güçlü hale getiren – birden çok ekonomistin görüşüne göre bu böyledir – ayrı bir işlem maliyeti de ortaya çıkması sebebiyle, son senelerde parasal birliklere talep giderek artmaktadır Buna örnek olarak Avrupa Birliği Ekonomik ve Parasal Birliği gösterilebilir. 

En Değerli Para Birimleri 

  • Kuveyt Dinarı , Dünyadaki en değerli para birimi olarak öncelikle Kuveyt Dinarı gelir. Kuveyt Dinarı yıllardır en değerli para birimi olarak yerini korumaktadır. 1 Kuveyt Dinarı günümüzde 59,93 Türk Lirasına eşittir.
  • Bahreyn Dinarı, Başka bir Arap ülkesi olarak Bahreyn, dünyanın en değerli ikinci para birimidir. Kuveyt ve Bahreyn’in ortak özelliklerinden biri petrol ihracatı konusunda önemli iki ülke olmasıdır. 
  • Umman Riyali , Umman da stratejik konumunun sebebiyle gelişmiş ekonomisi ile oldukça yüksek yaşam kalitesine sahip olan ülkelerdendir.

En Değerli Para Birimleri hakkında detaylı bilfi almak için iletişime geçebilirsiniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close