Written by 10:14 Genel, Triko

Triko Sadece Kışın mı Giyilir

Triko Sadece Kışın mı Giyilir

Trikoların örgü sıklığı ısıl davranışı değiştirmektedir. Nefes alabilen örgü kumaşın ısı tutma özelliği de daha yüksektir. Bu nedenle örme kumaşlar genellikle kış aylarında kullanılmaktadır. Bu nedenle örme kumaşlar genellikle kış aylarında kullanılmaktadır.

Yaz mevsiminde kullanılan örme kumaşlar kişiyi daha çok terletmektedir, bu nedenle trikoların terlemesi normaldir. Tekstil sektöründe sıklıkla kullanılan trikoların birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Triko Ürününün Sağlığa Zararı Var mı?

Sadece 6 çeşit sağlıksız triko vardır. Polyester, akrilik, viskon, asetat ve triasetat leke tutmaz, demir içermez, kırışmaz ve tümü böcek kovucudur.

Polyester Triko Kumaş Ne Demektir? 

Polyester kumaş, 1940’larda İngiliz pazarına tanıtılan doğal olmayan bir kumaş türüdür. Sentetik polimerin kısaltması olan polyester, basitçe bir plastik türü olarak adlandırılır. Bu kumaş türü genellikle farklı kumaşlarla karıştırılarak kullanılır.

Kumaş Türü Triko Ne Demektir? 

Düz örgü makinesi ile örülen kumaşlara triko denir. Ağırlıklı olarak yün ve pamuk ipleri kullanıyoruz ve bunları atkı örme makinesinde örüyoruz. Triko kumaşa düz örgü de denir. Örme kumaş, düz örgü makinesinde örülen sistem kumaşıdır.

Yün ve pamuk iplikleri başta olmak üzere çeşitli ipliklerle atkı örme makinesinde yapılır. Düz örgü makinelerinde tek panel, çift panel, örgü, rib, rib, jakarlı, kakma, rib (kauçuk), Selanik ve Halosha örgü kumaşlar en çok kullanılan ve üretilen örgü türleridir. Triko kumaşa düz örgü de denir.

Triko Kumaşların Genel Özellikleri

Triko, tekstil endüstrisinde çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Örme kumaştaki ipliğin dikiş şekli çok esnektir. Bu nedenle vücuda iyi uyum sağlar ve onu yumuşak bir şekilde sarar. Triko kumaşlarda ilmek hareketlidir. Ayrıca dokuma kumaşa göre üstün doku, yumuşaklık ve döküm özelliklerine sahiptir. Buruşması zordur ve buruştuğunda çabucak orijinal şekline döner.

Örme kumaş tek iplik kılavuzlu örgü kumaş olduğu için yatay yönde sıralı olarak beslenebilir. Kumaşın kalınlığını belirleyen ana faktör makinenin inceliğidir. Dokuma kumaşla karşılaştırıldığında, ilmek yapısı onu daha fazla nefes alabilir hale getirir ve ısıyı korur.

Triko kumaşlar ağırlıklı olarak kışlık örme kazaklar, mevsimlik kazaklar, örme elbiseler, Sweatshirtler, hırkalar, kazaklar, eldivenler ve atkılar gibi dış giyim ürünlerinde kullanılmakta olup, örme kumaşların yazlık ve mevsimlik dış giyimde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Diğer triko, yaka, kol bandı ve etek bandı gibi aksesuar olarak da triko ürünlerde kullanılır.

Triko ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için online mağazamız olan ysfgiyim.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Close