Written by 11:16 Genel

Yılbaşı Eğlencesi Nedir

Yışbaşı Eğlencesi Nedir

Yılbaşı ya da yaşanan yılın bitmesi ve yeni yılın başlangıcının kutlandığı bir kültürdür. Türkiye’de dahil olmak üzere Miladi takvimin kullanıldığı birçok ülkede, yılın resmi günü olarak ilan edilir.

Yılbaşı Eğlencesi Nedir?

Yılbaşı eğlenceli eski yılın bitimini ve yeni yılın girişini kutlamak için aile bireylerinin ya da genç grupların toplanarak eğlenmesinden oluşur. Avrupa ülkelerinde bu eğlence genelde dışarılara dolup taşmaktadır.

Kadeh kaldırarak ve saatler 23:59’u gösterdiğinde geri sayım yaparak yeni yılın girmesi kutlanır. Türkiye’de ise genelde aileler birbirlerini ziyaret ederek o gece tombala vb. gibi oyunlar oynayarak çerezler kolalar eşliğinde yeni yılın girişini kutlamaktadır.

Yılbaşı Kutlamanın Kaynağı Nedir?

Yılbaşı, yeni yılı kutlamak için yılbaşı eğlencesi yapılarak karşılanmakta. Bu kültürün ve geleneğin milattan önce 46 yılında Roma imparatorluğunda önemli liderler tarafından başlatılmıştır. Yeni yılın ilk günü, tüm dünyada en çok kullanılan takvim olan Miladi takvimin Ocak ayının ilk günü olarak belirlenmiştir.

Her konuda yeni bir başlangıç olarak görülen yeni yıl, insanların dileklerini sunduğu, eğlendiği, müzikler eşliğinde dans ettiği ve yeni yılın başarı getirmesi için dilekler tutulması gibi birçok konuyu temsil eder. Yılbaşı eğlencesi, birçok ülkede farklı tarzlarda ve geleneksel etkinliklerle kutlanmaktadır.

Yılbaşı Hangi Dinin Bayramıdır?

Yılbaşı, Hristiyan dinin bayramı olarak bilinir. Yılbaşı eğlencesini ve hazırlıkları yılbaşından 5 gün öncesinden başlamaktadırlar. Buna da Noel denmektedir. Noel, Hz. İsa’nın doğduğu gün olarak kabul edilmektedir.

25 Aralıkta başlayan Noel arifesi tam 1 hafta sürmekte ve Hristiyanlık dini için önem taşır. Türkiye’de ise yılbaşı ve noel sadece takvim olayı olarak kalmaktadır. Müslümanlık dininde yılbaşı ve noel kutlamanın caiz olmadığı söylenmektedir.

Yılbaşı Eğlencesinde Neler Yapılabilir?

  • Yılbaşı, Avrupa başta olmak üzere dünyanın tamamının kutladığı, yeni yılın girişi demektir. Peki, yılbaşı eğlencesi olarak neler yapılabilir;
  • İlk olarak evinizi süsleyerek başlayabilirsiniz. Yılbaşı ağacı süslemek hem evinizin havasını değiştirecek hem de yılbaşına hazırlık aşamasını tamamlayacaktır.
  • Eşinize, sevgilinize, ailenize, arkadaşlarınıza ve dostlarına hediyeler alabilirsiniz.
  • Dışarıda yapılan partilere katılabilir ya da evinizde parti verebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızla veya partnerinizle kış tatili planlayabilirsiniz.
(Visited 5 times, 1 visits today)
Close